Microsoft guld partner
Medlem af President's Club
Great Place to Work
Vision og mission
Værdier
Det sociale liv
Arbejdskulturen
Job i Abakion
Faglige kompetencer
Ledelse, organisation og teams
Historie og Ejerforhold
GreenLine

Medlem af President's Club

Blandt de 5 % bedst sælgende Dynamics partnere i verden 

Juli 2011

Abakion kan igen sætte titlen "President's Club for Microsoft Dynamics" på visitkortet efter kåringen på Microsofts verdenskonference blandt 3.000 partnere. En plads, der angiver at konsulenthuset befinder sig blandt de 5 % bedst sælgende Dynamics partnere i verden for andet år i træk.
Titlen blev uddelt under Microsofts årlige verdenskonference for partnere i alle lande. Abakions Adm. Direktør Kenneth Kryger Gram modtog prisen med glæde og giver hæderspladsen følgende forklaring: 

Massive investeringer i advokatløsning bærer frugt
- 2010-2011 har været rigtig gode år for Abakion, hvor vi har hilst en række nye kunder velkommen, især indenfor advokatsegmentet, der udgør et af vores fokusområder. Abakions Navokat-løsning er en udfordrer på markedet, men vinder genklang i de advokathuse, der efterspørger de nyeste teknologier og ønsker flydende integrationer til deres mest brugte arbejdsredskaber som Outlook, Iphone og Sharepoint. Som udfordrer på markedet sætter vi allerede vigtige aftryk hos Danmarks mest fremtrædende advokathuse som Bech-Bruun og Lett.

Ny partnerstrategi har succes i det jyske
Abakions plads i den fornemme klub kan desuden tilskrives en ny partnerstrategi, der har sikret udbredelsen af Abakions Logistikløsning til Jylland. I starten af 2011 indgik Abakion en forhandleraftale med den jyske Microsoft partner med Bredana og flere logistikkunder har set økonomiske fordele i at vælge en færdigudviklet løsning, der implementeres af lokale konsulenter og få løbende service lokalt. Leverandørstrategien der har allerede resulteret i nye kunder bl.a. Helsam.   

Små dimser GØR en forskel!
Kenneth Kryger Gram fortsætter 
- Den succes Abakion oplever i 2011 kan endelig forklares med vores nye add-on strategi, som især vores produktionskunder udviser begejstring for. Gennem vores 10-årige kendskab til produktionsvirksomheder har vi erkendt at mange af deres krav kan løses med tilkøb af små add-ons til Microsoft Dynamics NAV produktionsmodulet. Derfor er vores strategi blevet at udvikle og tilbyde en bred palette af add-ons, der kan gøre en stor forskel for den enkelte kunde. Vores kunder roser vores add-ons for at være økonomisk overkommelige, lette at implementere og sætter en finger, lige der hvor det gør ondt. Vi har kunder som Sticks’n’Sushi og NKT, der bruger vores add-ons i dag.

> Læs mere om Navokat
> Læs mere om Abakion Logistik
> Læs mere om Add-ons