Microsoft Business Solutions
Microsoft Dynamics NAV
Microsoft Dynamics CRM
Det er vi kendte for
Advokat
Lager og Logistik
Produktion
Erfa-gruppe
Add-ons
Det er vi også gode til
Økonomistyring
Business Intelligence
CRM
Salg og køb
Opgavestyring
GreenLine

Produktionsløsninger er aldrig ens...

At indføre produktionsstyring i sit IT system er helt anderledes end implementering af eksempelvis Finans, Salg og Køb. Ofte arbejder folk i produktionen ikke bag computerskærme og virksomhedens behov kan derfor være svær at opsamle i projektets indledende fase.

For nogle er MRP-planlægning og kapacitetsstyring afgørende, for andre er dataopsamling og kostpriser det eneste vigtige. Eller det kan være styring af et væld af underleverandører eller batchstyring med lot- eller serienumre, hvor varernes sporbarhed styres ned til mindste lille enhed.

Der findes stort set ikke to produktioner der har samme behov for styring, og derfor findes der ikke to produktionsløsninger, der kører på samme måde.

Hos Abakion tror vi på, at kunsten ved god produktionsstyring er, at identificere den enkelte kundes præcise behov for herigennem, at dække dette bedst muligt med standardfunktionaliteten i Microsoft Dynamics NAV.